Пројекат Минерва постоји од 2012. године када су професори Франк Бекер, из градске гимназије у Херцогенрату и Александра Максић, професорка филозофије у Зрењанинској гимназији, повезали ученике различитим филозофским темама и договорили се о новој врсти педагошког рада у филозофији. Реч је о филозофској размени, која за разлику од интеркултуралних размена има и филозофску основу дијалошке комуникације као темељ сваке радионице. Активно слушање, дискусије које се не могу унапред припремити, мисаона креативност и поштовање саговорника у случају различитог мишљења су редовни модели педагошког рада. Због тога је пројекат и био награђен 2013. у Немачкој образовној фондацији ПАД као најбоље остварење у 2013. као и пројекат месеца октобра 2014.
Ове године су ученици из гимназије у Херцогенрату посетили наш град и били нам гости у периоду од 4. до 11. октобра. Професори филозофије Франк Бекер и Надежда Лазић организовали филозофске радионице на тему ”Истина и привид”. Ученици су имали прилику да на разним местима, (у школи, на Петроварадинској тврђави, испред Храма Светог Саве) размењују увиде на тему проблема оног што нам се показује и онога што је истина. Запитали смо се какву моћ имају савремени медији у креирању стварности и постоји ли људска потреба за аутентичношћу и ослобађању од илузија.
Током боравка немачких ученика у Зрењанину, потрудили смо се да им представимо важне културне и природне локалитете у околини. Посетили смо Царску бару, Београд, Музеј Иве Андрића, Храм Светог Саве, манастир у Ковиљу, Нови Сад, Петроварадинску тврђаву, па чак и Темишвар у Румунији. Имали смо прилике да погледамо мјузикл ”Мамма Миа” у Позоришту на Теразијама. Присуствовали смо отварању изложбе на тему ”Хладни рат” која је реализована у нашој школи, на српском и на немачком језику. Позвани смо на свечано отварање ”Фестивала менталног здравља”, након чека нам је уприличен пријем у Градској кући.
Садржајним програмом подстичемо интеркултурални дијалог и развој филозофске мисли, јер су то основне вредности нашег дугогодишњег пројекта.