Филозофска размена Минерва, која се традиционално одржава сваке године, за нас је представљала јединствену прилику да се као ученици Зрењанинске гимназије са ученицима из Гимназије из Херцогенрата окупимо и продискутујемо нека од најважнијих питања нашег времена. Ове године, размена се одржала од 17. до 24. јуна у Ахену, граду богате историје и културе, који нам је пружио идеалну позадину за интензивне филозофске и интеркултурне радионице.

Минерва није само обична размена, она је филозофска размена која нам омогућава да се сусретнемо, разменимо искуства и заједно промишљамо о свету у којем живимо. Њена сврха је стварање мостова међу културама кроз филозофију, а ове године, нас деветоро, заједно са професорком Надеждом Лазић, дали смо свој допринос овом догађају.

Циљ пројекта Минерва био је кроз филозофске и интеркултуралне радионице отворити простор за дубље разумевање различитих перспектива. Ове радионице нису биле само теоријске природе, оне су нам пружиле прилику да активно учествујемо у расправама, презентацијама и практичним задацима. Тема која је доминирала била је „Шта је истина?“, што је дало посебан тон свим нашим дискусијама. Разматрали смо ову тему из различитих углова, анализирајући је кроз призму наших културних позадина и различитих филозофских праваца.

Једна од кључних тачака наше размене била је посета музеју Лудвиг у Келну. Ова посета омогућила нам је да се упознамо са богатим културним наслеђем Немачке, али и да размотримо филозофске аспекте уметности у контексту истине, што је додатно обогатило наше дискусије на радионицама.

Један од најзначајнијих тренутака наше размене била је посета градоначелнику Ахена, који је у оквиру свог обраћања похвалио иницијативу Минерве као модел за интеркултурално повезивање младих. Након тога, Гордана Лазић и ја смо имали прилику да обавимо интервју са њим и господином Бекером и разговрамо о значају филозофије у савременом друштву и улози оваквих иницијатива у јачању глобалне солидарности.

Филозофска размена Минерва у Ахену ове године била је изузетно успешна, не само у погледу дељења филозофских идеја, већ и у изградњи трајних веза међу учесницима. Разноликост искустава и перспектива учинила је ову размену не само едукативном, већ и дубоко инспиративном за све нас. Размена је показала како филозофија може бити мост међу културама и начин да се премосте различитости кроз заједничко трагање за истином.

Михајло Манигодић 2-3