Зрењанинска гимназија прва школа у Србији која је увела рециклажни аутомат

Зрењанинска гимназија ће у октобру месецу направити значајан корак ка еколошки одговорнијој будућности увођењем рециклажног аутомата за ПЕТ амбалажу и лименке и бити прва школа у Србији са оваквим типом управљања отпада.

Иницијативу под називом ,,Амбалажа је драгоцен ресурс” покренуле су компаније ТOMRA Collection и Секопак у сарадњи са Зрењанинском гимназијом са циљем едукације младих о важности правилног управљања амбалажним отпадом кроз паметну рециклажу.

Гимназијалци ће током октобра учествовати у такмичењу између разреда у сакупљању пластичних флаша и алуминијумских лименки које ће убацивати у рециклажни аутомат. Ова машина избацује слип са бројем убачених амбалажних јединица, а разред који сакупи највише амбалажних јединица, освојиће награду.

Ова иницијатива је резултат сарадње школе са светски познатом компанијом „ТOMRA Collection“, која се специјализовала за технологије које омогућавају паметно управљање отпадом и ефикасну рециклажу.

Бенефити ове иницијативе су вишеструки. Рециклажом амбалажног отпада смањујемо количину отпада који завршава на депонијама, те на тај начин утичемо на смањење загађености животне средине.

Александар Ракита, професор хемије и координатор овог пројекта у Зрењанинској гимназији, истиче да је главни циљ едукација и подизање свести међу младима: „Овај пројекат је изузетно важан за наше ученике јер ће их директно укључити у процес рециклаже и омогућити им да схвате колико је важно одговорно поступати са отпадом. Рециклажни аутомат који постављамо у школи биће конкретан пример како можемо допринети смањењу загађености наше планете. Морамо истаћи и то да је наша Зрењанинска гимназија прва школа у Србији, као образовно-васпитна установа, која има овај рециклажни аутомат.“, истиче професор Ракита.

Аутомат је дизајниран тако да омогући једноставан и ефикасан начин сакупљања и рециклаже ПЕТ амбалаже и лименки. Ученици и наставници ће моћи да убаце празне боце и лименке у уређај, који ће их аутоматски сортирати и припремити за даљу рециклажу. Компанија „ТOMRA Collection“ је светски лидер у овој области и њихови уређаји су већ годинама присутни у многим земљама широм света са циљем да се смањи количина отпада и подстакне одрживо управљање ресурсима.

Овај пројекат је део ширег програма у оквиру којег Зрењанинска гимназија ради на образовању за одрживи развој. Поред самог рециклажног аутомата, планирано је и спровођење низа радионица и предавања на тему одрживости, заштите животне средине и значаја рециклирања. „Наша идеја је да ученици не само користе аутомат, већ да разумеју ширу слику – зашто је рециклажа важна, како утиче на животну средину и шта свако од нас може учинити да допринесе очувању ресурса планете.“, објашњава професор Ракита.

Пројекат увођења рециклажног аутомата у Зрењанинској гимназији представља одличан пример како технологија и едукација могу заједно радити на решавању еколошких изазова. Захваљујући овој иницијативи, ученици ће имати прилику да на практичан начин стекну свест о томе колико је важан одрживи развој и како сваки појединац може допринети заједничком циљу – здравијој и чистијој планети.