Ученици Зрењанинске гимназије, Гордана Лазић 4-2, Михајло Манигодић 3-10, Никола Узелац 3-6, Милица Трифуњагић 3-5, Марко Денда 2-10, Хана Нинковић 2-1, Миња Пражић 2-1 и Мила Лудошки 2-1, под менторством професора одрживог развоја Александра Раките и педагога школе Александре Суботић, октобра месеца, реализовали су изузетан пројекат назван „Еко улица“. Овај значајан пројекат је реализован уз подршку програма „Шта нам тешко“ и у сарадњи са Покретима горана Војводине, унутар оквира пројекта „Млади су закон“.
Овај пројекат представља иновативан приступ трансформацији школског простора у еколошки осмишљено окружење. Ученици су створили јединствени простор у школи који је замишљен као „улица“ у којој ће проводити слободно време и одморе на конструктиван и опуштен начин.
„Ова „Еко улица“ садржи клупе за одмор, полице за књиге у оквиру концепта „Отворена библиотека“, где ће ученици моћи да размењују и читају књиге, као и цветне аранжмане који доприносе природној и пријатној атмосфери. Осим тога, улица ће бити опремљена кантама за разврставање отпада, што промовише свест о важности рециклаже и еколошке одговорности.“ – говори професор одрживог развоја Александар Ракита, координатор пројекта.
„Желимо да „Еко улица“ има јасну еколошку поруку. Пројекат је фокусиран на развој свести о екологији и одрживом развоју кроз конкретне акције и симболичке елементе који се налазе у овом простору. Једна од важних иницијатива је постављање канти за разврставање отпада, чиме желимо да наше другаре подстакнемо да учествују у рециклажи и одговорном управљању отпадом“ – истичу Гордана, Михајло, Никола, Милица, Марко, Хана, Миња и Мила који су са великом жељом прихватили да буду део пројекта и креирају „Еко улицу“.
„Ова „Еко улица“ ће нам пружити одлично место где можемо да проведемо наше слободно време у школи. Овај простор није само за одмор, већ и за инспирацију и учење о томе како можемо чувати природу.“ – настављају амбиционзни ученици.
„Један од најзанимљивијих аспеката пројекта је и уметнички елемент – на прозорима овог ходника осликани су мотиви који промовишу екологију и одрживи развој. Овакви визуелни елементи чине амбијент улице још инспиративнијим, подсећајући све који се у њој налазе на важност очувања природе и доприносе стварању позитивних осећања приликом боравка у пријатној, зеленој оази.“ – објашњава Александра Суботић, педагог у Зрењанинској гимназији и координатор пројекта, која додаје да је за уметнични део била задужена Габријела Паригрос, академски сликар.
Пројекат „Еко улица“ у Зрењанинској гимназији није само простор за одмор, већ и едукативна платформа која промовише еколошке вредности, развија свест о одрживом развоју и показује како мала архитектонска и естетска решења могу имати велики утицај на свакодневни живот ученика.